Rybaření na Kubě
Na Kubě jsou zatím turisté soustředěni do několika málo přímořských center převážně v Havaně, na Varaderu a v jejich okolí. Situace se však v poslednich letech začíná rychle měnit – přibývá nových hotelů, restaurací i návštěvníků ze zahraničí. Tak, jak roste spotřeba ryb v hotelích, klesá množství ryb lovených v jejich okolí. I na Kubě platí to, co všude jinde na světě – za dobrými úlovky a velkými rybami je nutné jezdit na loviště, kam flotily průmyslových rybářů nesmí a kde je turistů-rybářů málo.
Taková místa však na Kubě stále jsou. Jedním z nich je poloostrov San Antonio, jehož okolí v okruhu několika desítek kilometrů je součástí přírodní rezervace s omezeným přístupem. Dodnes zde zůstalo mnoho desítek kilometrů nedotčeného pobřeží, kde mohou rybáři na hladině oceánu lovit zcela sami, jen ve společnosti pelikánů, fregatek a racků.
Druhy ryb
Na karibském pobřeží Kuby loví sportovní rybáři především následující druhy ryb: chňapal (cubera snapper: běžně 5-15 kg, trofejní kusy nad 20 kg), kanic černý (grouper: 1-30 kg), kanici (1-50 kg), kranas dvouskvrnný (yellow-fin jack: běžně 3-10 kg, trofení kusy nad 15 kg), kranas ostrovní (tiňosa, 1-5 kg, výjimečně nad 10 kg), kranas velkooký (horse-eye jack, 1-5 kg), kranas Alectis ciliaris (african pompano, 3-15 kg), kranas duhový (rainbowrunner, marluz, 2-5 kg, výjimečně okolo 10 kg), kranas jantarový/Dumerilův (amberjack – seriola - coronao: 5-20 kg), královská makrela (king mackerel - sierra, 3-15 kg, trofejní nad 20 kg), makrela Solandrova (wahoo: 3-20 kg), zlak nachový – koryféna (dorado: 2-15 kg), barakuda (1-20 kg), jehlice (garrfish, 1-5 kg), ostenec (balist, 0,5-3 kg), tuňák pruhovaný (bonito: 0,5-3 kg), tuňáci (černoploutvý/blackfin: 5-100 kg, albacore: 1-10 kg), žralok (od 5 kg), tarpon (běžně 5-20 kg, trofejní kusy nad 30 kg), mořský vlk (robalo, 1-10 kg), plachetník (sailfish: 15-50 kg), mečoun (marlin: od 30 kg). Dále se zde vyskytuje celá řada druhů korálových ryb.
Více informací o jednotlivých druzích ryb naleznete v horním menu „Druhy ryb“.
Rybolov
Rybářský revír a sezóna
Rybolov probíhá v Karibském moři, zpravidla v okolí korálových útesů, na zlomech hloubek, případně na otevřeném moři nebo v rozsáhlých porostech mangrovů. Všechna tyto loviště leží v okruhu do 20 km od kotviště lodí na poloostrově Lenador.
Na severním pobřeží Kuby, se některé oblasti (okolí Havany a Varadera), dostaly díky rozvoji turistiky pod přiliš vysoký rybářský tlak. Pobřeží poloostrova Leňador si díky omezenému přístupu do přírodní rezervace i absenci přístavů v okruhu několika desítek kilometrů udrželo dodnes svou divokost a sportovní rybáři zde naleznou kilometry nedotčených pláží a skalnatých útesů, kde mohou rybařit často i celý den, aniž spatří jinou rybářskou loď.
Hlavní rybářská sezóna je s ohledem na počasí od března do září, ale již od června se zvyšuje riziko větrného počasí.
Průvodci a vybavení
Vzhledem k charakteru lovených ryb i způsobu rybolovu se bez profesionálního rybářského průvodce s kvalitní lodí neobejdete. Kromě výběru loviště průvodci ochotně poradí i s volbou správných nástrah, techniky lovu a případně pomohou správně sestavit udici, navázat nástrahy i udice apod.
V rybářském pensionu je možné zakoupení vhodných nástrah a zapůjčení kvalitního vybavení pro přívlač-popping i vertikální přívlač-jigging v několika kategoriích podle druhu lovených ryb a preferencí rybáře. Hosté pensionu si mohou přivézt vlastní vybavení nebo se zcela spolehnout na vybavení, které si pronajmou v místě pobytu.
Rybolov probíhá od rána do pozdního odpoledne, zpravidla od cca 7.30 do 17.00 hodin.
Rybářské lodě
Vzhledem k charakteru lovišť, lovených ryb i způsobu rybolovu se bez kvalitní lodě řízené místním kapitánem znalým pobřeží neobejdete. Rybolov na lodích probíhá od rána do pozdního odpoledne, konstrukce lodí umožňuje velmi rychlé přesuny v okruhu 50 km od kotviště.
Loď typu Big Game
Kvalitní loď s vestavěným motorem určená primárně pro trolling má na zádi dostateční prostor pro 3-4 rybáře, kteří mohou vertikálně vláčet – jigovat ev. pro 2 rybáře, kteří se mohou věnovat povrchové přívlači – popping. Z lodní přídě mohou 1-2 osoby vláčet jen na klidném moři.
Rybářům je k dispozici i částečně zastřešená kajuta a toaleta. K vybavení lodě patří rovněž outriggery, zdolávací křeslo a sprcha se sladkou vodou. Na lodi je i kuchyňka, kde personál připravuje rybářům obědy a kapitánský můstek vybavený vysílačkou a echolotem-GPS.
Personál lodě tvoří kapitán a lodník. Lodě typu Big Game jsou vhodné pro rybáře, kteří jsou schopni samostatně rybařit, sestavit i nastražit udice a chtějí se věnovat primárně trollingu, případně vetrikální přívlači-jiggingu a jen okrajově poppingu.
Loď typu SeaWolf
Moderní motorová rybářská loď nejvyšší kvality poháněná dvěma silnými motory. Centrální ovládací pult je vybaven vysílačkou, echolotem-GPS s velkou obrazovkou, outriggery, tlakovou sladkou i slanou vodou. Samozřejmostí jsou úložné prostory, stojany na pruty...
Prostorově je loď řešena tak, aby z ní mohli pohodlně rybařit 3-4 rybáři (2-3 na přídi a 1-2 na zádi). Personál lodě – kapitán a lodník se sportovnímu rybolovu věnují profesionálně více než 15 let. Kromě výběru loviště ochotně poradí i s volbou správných nástrah, techniky lovu a případně pomohou správně sestavit udici, navázat nástrahy i udice apod.
V jejich pensionu je možné zakoupení vhodných nástrah a zapůjčení kvalitního vybavení pro přívlač-popping, vertikální přívlač-jigging i trolling. Jejich hosté si mohou přivézt vlastní vybavení nebo se zcela spolehnout na vybavení, které si pronajmou v místě pobytu.
Způsoby rybolovu
Hladinová přívlač-popping a vertikální přívlač-jigging – to jsou v případě západní Kuby nejvhodnější metody rybolovu. Trolling, ev. lov na přírodní nástrahy jsou jako pasivní způsoby rybolovu používány jen zřídka (když si rybáři chtějí odpočinout, případně když průvodce usoudí, že rybáři nejsou technicky nebo fyzicky schopní zvládat popping a jigging).
Hladinová přívlač – popping z driftující lodě
Loví se především na hranách pobřežních útesů, v okolí mělčin-podmořských hor, vyvýšenin dna a hejn ryb, nejčastěji na povrchové wobblery (poppy délky 12-23 cm o hmotnosti 50-200 g), případně na rychle vláčené wobblery (stick-baity délky 12-25 cm) nebo jig-streamery.
Druhy lovených ryb: především kohoutovec, chňapal, kranasi, jehlice, španělské makrely, barakuda, tuňák, kanici, pelamida-wahoo. Vzácněji tarpon, plachetník, větší druhy tuňáků a kaniců.
Druhy lovených ryb: především chňapal, kanic, kranasi, jehlice, španělské makrely, barakuda, tuňák. Vzácněji tarpon, plachetník, wahoo větší druhy tuňáků a kaniců.
Chcete-li ulovit velké chňapaly, kanice nebo jiné druhy ryb, musíte tomu přizpůsobit vybavení. Mělo by se jednat o prut délky 2,4-2,7 metry s vrhací zátěží 150-300 g a kvalitní naviják s nejméně 200 m vlasce nebo šňůry o nosnosti 40-50 kg.
Lehčí přívlač v mělčinách u pobřeží a při ústí řek
V mělčinách - mangrovech je možné rybařit s lehčím vláčecím vybavením. Loví se především na povrchové wobblery (poppy délky 7-14 cm), případně na vláčené plovoucí jerky-stickbaity (10-14 cm) nebo wobblery délky 7-12 cm. Druhy lovených ryb: především tarponi, mořský vlk, malí chňapali, kranasi a barakudy.
Ačkoli se obvykle jedná o ryby v kategorii 0,5-10 kg (výjimečně se zde loví tarponi o hmotnosti nad 20 kg), dovedou i na mělčinách a mezi mangrovy podnikat velmi rychlé a dlouhé výpady. Doporučujeme prut délky 2,4-2,7 metru s vrhací zátěží 30-100 g a kvalitní naviják s nejméně 200 m vlasce nebo šňůry o nosnosti cca 17-30 kg.
Vertikální přívlač-jigging z driftující lodě
Loví se především na hloubkách 25-100 m s prutem délky 1,2-1,6 m na tenké jigy/pilkery a jigstreamery o hmotnosti 70-300 g. S nástrahou je možné pilkrovat (pohybovat vertikálně) nebo ji vláčet. V každém případě se s nástrahou musí pohybovat rychle (ne jako při pilkrování v Norsku).
Druhy lovených ryb: především kanici, chňapali-snapper, kranasi, amberjack, barakudy, tuňáci a korálové ryby. Velikosti lovených ryb je nutné přizpůsobit vybavení - i na hloubkách okolo 20 m bývají loveny ryby o hmotnosti nad 20 kg.
Trolling
Trolling (přívlač za jedoucí lodí) není mezi zkušenými rybáři příliš oblíben a používá se především jako relaxační doplněk přívlačí a jiggingem unavených rybářů. Jedná se způsob rybolovu, který zvládnou i méně zkušení a fyzicky méně zdatní rybáři.
Loví se především na povrchové nástrahy (chobotnice, střapce, povrchová dráždidla), pravé nebo umělé ryby a wobblery (12-20 cm). Optimální vybavení pro zdejší vody tvoří trollingový prut třídy 30-50 liber délky cca 2 m osazený multiplikátorem s nejméně 300 m monofilního vlasce o průměru 0,5-0,7 mm.
Mezi nejčastější úlovky patří barakudy, královská makrela, wahoo, tuňák černoploutvý, kranasi, zlak-dorado, žraloci, sezónně plachetník a mečoun...
Počasí
Ačkoli má většina Kuby tropický charakter, pobřeží poloostrova Lenador se díky chladivému účinku mořského proudu od října do dubna těší příjemnému klimatu. Teploty vzduchu se na pobřeží poloostrova pohybují mezi 22-30°C, ale teplota vody v oceánu bývá jen 20-25°C. Rybaří se obvykle z lodí a to na boso nebo v sandálech, v lehké košili nebo triku a krátkých kalhotech / bermudách. Vhodná je ochrana hlavy před sluncem - čepice s kšiltem a plátýnkem chránícím zátylek nebo klobouček a samozřejmě brýle proti slunci. Při větrném počasí poskytne ochranu před větrem a vodní tříští lehká bunda-větrovka a případně tenké dlouhé kalhoty.
Ubytování a strava
Po příletu na Kubu a před odletem z Kuby je zpravidla zařazen tranzitní nocleh v hotelu v Havaně (dvoulůžkový nebo jednolůžkový pokoj se snídaní). Hotely v Havaně odpovídají svým vybavením evropským hotelům standardu *** nebo ****.
Základnou pro rybářské výpravy na pobřeží poloostrova San Antonio je pension Lenador nebo malý hotel San Antonio tvořený restaurací a deseti bungalovy. V místě je signál mobilního telefonu GSM, ale připojení k internetu zde zatím není možné.
Pension Lenador
Pension Lenador stojí v sousedství majáku, 100 m od skalnatého mořského břehu, 5 km od kotviště lodí. Hostům je k dispozici pět jedno- a dvoulůžkových pokojů s příslušenstvím a klimatizací, jídelna a zahrada s bazénem. Vilu Lenador má po celou dobu sezóny pro své hosty v pronájmu majitel lodě SeaWolf. Díky omezené kapacitě vládne ve vile téměř rodinná atmosféra – bydlí zde pouze kuchař, personál lodě SeaWolf a jejich hosté, tedy celkem nejvýše 7 osob. Snídaně a večeře jsou podávány v jídelně, oběd formou sendviče na palubě lodi. Výběr jídel je s přihlédnutím ke kubánskému zásobování možné přizpůsobit požadavkům rybářů.
Hotel San Antonio
Hotel Antonio tvořený restaurací a deseti bungalovy stojí 100 m od písčité pláže, 3 km od kotviště lodí.
V každém prostorném bungalovu je hostům k dispozici koupelna (sprcha, vana a WC), klimatizovaná ložnice se dvěma lůžky, TV, lednice a terasa.
Snídaně a večeře jsou podávány v restauraci, která je dobrou ukázkou socialistického stravování – jídla jsou připravována dle předem naplánovaného jídelního lístku, často z mražených polotovarů, bez jakékoli invence personálu a bez ohledů na aktuální požadavky hostů. Při troše snahy je možné přesvědčit kuchaře, aby připravoval jídla z donesených-čerstvě ulovených ryb. Oběd je připravován a servírován na palubě lodi.
Nápoje podávané na lodi jsou v ceně pobytu. Ve večerních hodinách je možné zakoupení alkoholických i nealkoholických nápojů v hotelovém baru.
Kvalitní kubánský rum je možné zakoupit cestou z Havany nebo v přístavním obchůdku – shipchandler.
Pobřeží v okolí hotelu tvoří nekonečné písčité pláže, kde nestojí žádné hotely nebo města. Na pláže navazuje pás křovin, tropického pralesa, bažin, mangrovů a lagun. Vnitrozemí národního parku pokryté mangrovy a pralesem prakticky nedostupné.
U pensionu začíná skalnatý úsek pobřeží, kde jsou velmi dobré podmínky pro šnorchlování. Dále na východ od pensionu jsou útesy, kde je možné rybařit i ze břehu, ale s ohledem na ostré skály a korály na dně, končí všechny záběry větších ryb stejně – přetržením udice.
Nejbližší městečko, které spíše než jako turistické centrum působí dojmem střediskové obce, leží asi 2 hodiny jízdy autem od Leňador.
Rybářům často tvoří společnost fregatky, pelikáni, rackové, mořské želvy, delfíni a sezónně velryby. V průběhu rybářského programu je možné učinit pauzu na šnorchlování.
Doprava
Z Prahy, Vídně a dalších evropských letišť létá na Kubu (do Havany) celá řada spojů (doba letu celkem cca 12 hodin).
Lety z Prahy a z Vídně jsou zpravidla s přestupem. Po příletu do Havany zařazujeme zpravidla do programu relaxační nocleh v hotelu.
Z Havany následuje po noclehu v hotelu šestihodinový transfer autem nebo mikrobusem na poloostrov San Antonio.
Z rybářského pensionu a hotelu dopraví rybáře do kotviště lodí personál přístavu automobilem (5 minut jízdy).
Vstupní formality
Občané ČR a SR cestující na Kubu musí mít cestovní pas platný ještě nejméně 6 měsíců po plánovaném datu návratu z Kuby a turistickou kartu, kterou vydává na počkání velvyslanectví Kuby za poplatek cca 750 Kč (30 EUR).
Žádná očkování nejsou pro vstup na Kubu povinná ani nutná (stav dne 31.5.2015).
Časový posun: -6 hodin oproti SEČ (když se na Kubě obědvá, v Čechách už se večeří).
Úroveň cen a služeb na Kubě odpovídá přibližně cenové úrovni v České nebo Slovenské republice, ale existují výjimky nad kterými zůstává rozum stát – inu plánované hospodářství socialistického typu...
Běžný platidlem je CUC (konvertibilní peso, které odpovídá svou hodnotou 1 USD).
Silniční síť a infrastruktura v okolí měst a běžně navštěvovaných turistických center je dobrá.
Další aktivity
Rybářský program je vhodné zpestřit koupáním a především šnorchlováním v okolí korálových útesů. Po předchozí objednávce je možné zajištění kompletního potápěčského vybavení a služeb potápěčského instruktora. V okolním národním parku je možné navštívit laguny, které jsou hnízdištěm mnoha druhů ptáků (volavky, fregatky, pelikáni, kachny...) a místem výskytu vzácných krokodýlů kubánských.
V Havaně nebo cestou z Havany do Lenador je možné navštívit pěstírny tabáku – výrobny doutníků, zúčastnit se degustace rumu a samozřejmě pozorovat život ve městech i na vesnici, který svým rytmem a stylem zatím připomíná Evropu let šedesátých. Ale to vše se rychle mění a i Kuba se jistě brzy stane turistickým centrem, pohlceným reklamou a komercí.
Pobřeží v okolí rybářského pensionu tvoří nekonečné písčité pláže, kde nestojí žádné hotely nebo města. Na pláže navazuje pás křovin, tropického pralesa, bažin, mangrovů a lagun. Vnitrozemí národního parku pokryté mangrovy a pralesem prakticky nedostupné.
Nejbližší městečko, které spíše než jako turistické centrum působí dojmem střediskové obce, leží asi 2 hodiny jízdy autem od Lenador.
Rybářům často tvoří společnost fregatky, pelikáni, rackové, mořské želvy, delfíni a sezónně velryby. V průběhu rybářského programu je možné učinit pauzu na šnorchlování.
Kuba je jednou z nejbezpečnějších zemí na jih od USA – cestování po zemi a pohyb v Havaně jsou bez problémů. Samozřejmě platí, že v nočních hodinách je lepší vyhnout se zapadlým uličkám a přístavům...
Termíny a ceny
Termíny pobytů
Hlavní rybářská sezóna je od března do října.
Nejoblíbenější jsou týdenní pobyty, ale je možné zajistit i kratší, případně delší rybářské výpravy.
Ceny
Ceny – loď typu Big Game
Cena za týdenní pobyt včetně rybářského programu je:
- 2.250 EUR za osobu ve skupině 4 osob
- 2.600 EUR za osobu ve skupině 3 osob
- 2.950 EUR za osobu ve skupině 2 osob
Výše uvedená cena zahrnuje:
- transfery z letiště Havana do hotelu a zpět
- nocleh ve dvoulůžkovém pokoji v hotelu v Havaně včetně snídaně
- 6x nocleh v bungalovu v hotelu San Antonio včetně plné penze
- 6x celodenní rybolov na lodi typu Big Game
- povolení k rybolovu, místní poplatky a daně
Ceny nezahrnují:
- nápoje s výjimkou chlazených nápojů v průběhu rybolovu
- spropitné rybářskému průvodci a personálu rybářského pensionu – doporučená výše je celkem cca 150-250 USD / rybáře / týden
- letenky do Havany a zpět
- vše, co není uvedeno v odstavci „Výše uvedená cena zahrnuje“
Ceny – loď typu SeaWolf
Cena za týdenní pobyt včetně rybářského programu je:
- 2.600 EUR za osobu ve skupině 4 osob
- 3.000 EUR za osobu ve skupině 3 osob
- 4.200 EUR za osobu ve skupině 2 osob
Výše uvedená cena zahrnuje:
- transfery z letiště Havana do hotelu a zpět
- nocleh ve dvoulůžkovém pokoji v hotelu v Havaně včetně snídaně a večeře
- 6x nocleh ve dvoulůžkovém pokoji v pensionu Lenador včetně plné penze
- 5x celodenní rybolov na lodi typu SeaWolf
- povolení k rybolovu, místní poplatky a daně
Ceny nezahrnují:
- nápoje s výjimkou chlazených nápojů v průběhu rybolovu
- spropitné rybářskému průvodci a personálu rybářského pensionu – doporučená výše je celkem cca 150-250 USD / rybáře / týden
- letenky z Evropy do Havany a zpět
- vše, co není uvedeno v odstavci „Výše uvedená cena zahrnuje“
Další náklady – fakultativně je možné zajistit:
- Letenky z Evropy do Havany a zpět včetně letištních poplatků – od 22.000 Kč
- Prodloužení pobytu včetně plné penze a rybaření o den – 350 Euro za osobu a den ve skupině 2-3 osob.
- Obsazení celého pokoje jen jednou osobou – 40 Euro / osobu / den
V místě pobytu se dále hradí:
- konzumace nápojů (na úrovni evropských cen, spíše levnější)
- spropitné personálu a rybářským průvodcům (doporučená výše celkem cca 150-250 USD / rybáře / týden).
Přesnou cenovou nabídku včetně letenek sdělíme na základě konkrétních požadavků zákazníka.
Je-li cena uvedena v cizí měně (USD, EUR apod), účtuje se cena v Kč dle aktuálního kurzu Komerční banky valuty prodej ke dni zpracování návrhu cestovní smlouvy, případně se tyto platby provádějí v místní měně v místě pobytu v závislosti na rozsahu čerpaných služeb.
Množství dalších informací a reportáží naleznete na stránkách rybolov.com v sekci Kuba.