Rybolov na pacifickém pobřeží Kostariky
Sportovní rybáři se ve vodách Pacifiku při pobřeží Kostariky zaměřují na lov několika druhů, které zde dosahují trofejních velikostí – kohoutovců, chňapalů, kaniců a tuňáků. Mezi vítané trofeje patří i úlovky mečounů a plachetníků.
Proč je oceán při pobřeží Kostariky tak atraktivním lovištěm ryb? Ekonomika i běžný život jsou v této středoamerické zemi do značné míry ovlivněny pokrokovou ekologickou politikou. Díky ní zůstaly v zemi nejen zachovalé horské tropické pralesy, ale náležité ochraně se těší i okolní moře.
Ačkoli na některých částech pobřeží Kostariky vyrostly v posledních letech mezinárodní hotely a velká rekreační centra, pobřeží poloostrova Nicoya je z větší části zcela nedotčené a jen v několika vesnicích nalezou návštěvníci malé pensiony nebo apartmá. Navíc na celém pobřeží poloostrova zatím není žádný hluboký přístav umožňující kotvení větších rybářských nebo výletních lodí a tak bývají sportovní rybáři na hladině oceánu zcela sami, jen ve společnosti pelikánů, fregatek a racků.
Druhy ryb
Na tichooceánském-pacifickém pobřeží Kostariky loví sportovní rybáři především následující druhy ryb: kohoutovec (rooster fish, pez gallo: běžně 10-25 kg, trofejní kusy přes 40 kg), kranasi (jack: běžně 3-10 kg, trofení kusy nad 15 kg), chňapal (cubera snapper: běžně 5-15 kg, trofejní kusy nad 20 kg), kranas jantarový (amberjack - seriola: 5-20 kg), královská makrela (king mackerel, 3-10 kg), pelamida (wahoo: 3-20 kg), zlak nachový – koryféna (dorado: 2-15 kg), barakuda (1-20 kg), jehlice (garrfish, 1-5 kg), kanic (grouper: 1-50 kg), tuňák pruhovaný (bonito: 0,5-3 kg), tuňáci (žlutoploutvý/yellowfin: 5-100 kg, albacore: 1-10 kg), žralok (od 5 kg), plachetník (sailfish: 15-50 kg), mečoun (marlin: od 30 kg) a výjimečně tarpon (běžně 10-30 kg, trofejní kusy nad 50 kg).
Dále se zde vyskytuje celá řada druhů korálových ryb.
V řekách při ústí do Pacifiku se vyskytuje m.j. robalo (snook, 60-120 cm), které je možné lovit na přívlač nebo umělou mušku.
Rybářský revír a sezóna
Rybolov probíhá v Tichém oceánu, na více než 200 km dlouhém úseku západního pobřeží poloostrova Nicoya.
Pobřeží poloostrova si díky horší dostupnosti, absenci velkých rybářských přístavů a turistických center udrželo dodnes svou divokost a sportovní rybáři zde naleznou desítky kilometrů nedotčených pláží a skalnatých útesů, kde mohou rybařit často i celý den, aniž spatří jinou rybářskou loď. Některé pláže na pobřeží jsou součástí přírodní rezervace zaměřené na ochranu mořských želv, které zde kladou vejce. Od května do října připlouvají k pobřeží často i velryby – keporkaci.
Hejna velkých tuňáků a pelagických druhů ryb připlouvají k poloostrovu obvykle od května do října, kdy je v oblasti proměnlivé počasí s častými dešti. Po zbytek roku (od října do dubna) je obodbí sucha a oceán bývá zpravidla zcela klidný (odtud také název Tichý oceán).
Od ledna do dubna se rybaření odehrává zpravidla v blízkosti pobřeží, útesů a ostrovů, zatímco od listopadu do prosince se častěji rybaří na hluboké vodě dále od pobřeží - v okolí hejn potravních ryb a na rozhraní mořských proudů.
Kohoutovce, chňapaly, kanice, kranasy, plachetníky a mečouny je při pobřeží možné lovit celoročně, hlavní sezóna lovu jednotlivých druhů ryb je následující: kohoutovec (leden-březen), chňapal (březen-duben a listopad-prosinec), kranas dvouskvrnný, velkooký a žlutoploutvý (říjen-prosinec), dorado (říjen-prosinec), tuňáci (listopad-leden), plachetník a mečoun (listopad-leden).
Průvodci, lodě a vybavení
Rybaří se z motorových lodí pod vedením místního kapitána-průvodce a lodníka. Vzhledem k charakteru lovených ryb i způsobu rybolovu se zde bez profesionálního rybářského průvodce s kvalitní lodí neobejdete. Práci místních kapitánů a průvodců, kteří zde loví ryby a dělají svou práci již více než 10 let, koordinují Adrien a Stephan (Francouzi žíjící v Kostarice). Nikdo nezná pobřeží a místní loviště lépe než právě oni.
Kromě výběru loviště průvodci ochotně poradí i s volbou správných nástrah, techniky lovu a případně pomohou správně sestavit udici, navázat nástrahy i udice apod.
Na palubě každé lodě je dostatek prostoru pro 2-3 rybáře lovící na přívlač, případně pro 4 rybáře lovící na jig. Konstrukce lodí umožňuje velmi rychlé přesuny v okruhu 50 km od kotviště.
Součástí každé lodě je rovněž záložní motor, echolot-GPS, VHF-radio a vybavení na trolling pro 2-3 rybáře ve třídě 50 nebo 80 liber.
Po předchozí dohodě je možné zapůjčit i vybavení-pruty na vertikální přívlač-jigging a povrchovou přívlač-popping, případně dokoupit nástrahy.
Rybolov probíhá od rána do pozdního odpoledne, zpravidla od cca 7.30 do 16.00 hodin, případně od 4.00 do 13.00 hodin. Prodloužení standardní osmihodinové doby lovu je možné dle počasí a dohody s kapitánem za poplatek cca 30 USD / hodinu.
Rybářům často tvoří společnost fregatky, pelikáni, rackové, mořské želvy a velryby. V lese na pobřeží a nezřídka i přímo u hotelů jsou častými hosty opice (vřešťani) a leguáni.
V průběhu rybářského programu je možné učinit pauzu na šnorchlování nebo koupání.
Způsoby rybolovu
Hladinová přívlač-popping a vertikální přívlač-jigging – to jsou v případě Kostariky hlavní a místními sportovními rybáři základní akceptované metody rybolovu.
Díky kvalitě a vybavení lodí je z nich možné lovit na přívlač, jigy, přírodní nástrahy i na trolling. Návštěvníci Kostariky směřují na zdejší loviště především lovit na hladinové nástrahy (poppy a jerky), případně na jigy. Trolling, ev. lov na přírodní nástrahy jsou jako pasivní způsoby rybolovu používány méně (když si rybáři chtějí odpočinout, případně když jsou v okolí hejna tuňáků, plachetníků a mečounů nebo jestliže průvodce usoudí, že rybáři nejsou technicky nebo fyzicky schopní zvládat celodenní popping a jigging).
Hladinová přívlač-popping z driftující lodě
Loví se především na hranách pobřežních útesů, v okolí mělčin-podmořských hor, vyvýšenin dna a hejn ryb, nejčastěji na povrchové wobblery (poppy délky 12-23 cm o hmotnosti 40-200 g), případně na rychle vláčené wobblery (stick-baity délky 12-25 cm) nebo jig-streamery.
Druhy lovených ryb: především kohoutovec, chňapal, kranasi, jehlice, španělské makrely, barakuda, tuňák, kanici, pelamida-wahoo. Vzácněji plachetník, větší druhy tuňáků a kaniců.
Chcete-li ulovit velké kohoutovce, chňapaly nebo jiné druhy ryb, musíte tomu přizpůsobit vybavení. Mělo by se jednat o prut délky 2,4-2,7 metry s vrhací zátěží 150-300 g a kvalitní naviják s nejméně 200 m vlasce nebo šňůry o nosnosti 30-50 kg.
Lehčí přívlač v mělčinách u pobřeží a při ústí řek
V mělčinách, mangrovech, z pláží a pří ústí řek je možné rybařit s lehčím vláčecím vybavením. Loví se především na povrchové wobblery (poppy délky 10-15 cm), případně na rychle vláčené plovoucí jerky-stickbaity, težké plandavky-pilkiny (30-70 g) nebo twistery. Většinou se loví z lodí - úspěšnost rybaření ze břehu je výrazně nižší než při rybaření z lodě. Druhy lovených ryb: především menší kohoutovci, malí chňapali, kranasi, barakuda, španělské makrely, menší tarponi a korálové ryby.
Ačkoli se obvykle jedná o ryby v kategorii 0,5-10 kg, dovedou i na mělčinách a mezi korály podnikat velmi rychlé a dlouhé výpady. Doporučujeme prut délky 2,4-2,7 metru s vrhací zátěží 50-150 g a kvalitní naviják s nejméně 200 m vlasce nebo šňůry o nosnosti cca 17-40 kg.
Vertikální přívlač-jigging z driftující lodě
Loví se především na hloubkách 25-90 m s prutem délky 1,2-1,6 m a třídy 60-80 liber osazeným kvalitním smekacím navijákem s kvalitní a dostatečně silnou brzdou. Za nástrahy slouží tenké jigy/pilkery a jigstreamery o hmotnosti 70-300 g. S nástrahou je možné pilkrovat (pohybovat vertikálně) nebo ji vláčet.
Druhy lovených ryb: především chňapali-snapper, kanici, kranasi, amberjack, barakudy, tuňáci a korálové ryby. Velikosti lovených ryb je nutné přizpůsobit vybavení - i na hloubkách okolo 20 m bývají loveny ryby o hmotnosti nad 20 kg.
Trolling
Loví se především na povrchové nástrahy (chobotnice, střapce, povrchová dráždidla), pravé nebo umělé ryby a wobblery (12-20 cm). Optimální vybavení pro zdejší vody je rybářům na každé lodi k dispozici - tvoří jej trollingový prut třídy 50-80 liber délky cca 2 m osazený multiplikátorem s nejméně 300 m monofilního vlasce o průměru 0,5-0,7 mm.
Počasí
Ačkoli má většina vnitrozemí Kostariky tropický charakter, pobřeží poloostrova Nicoya se díky chladivému účinku mořského proudu od listopadu do dubna těší příjemnějšímu a suššímu klimatu. Teploty vzduchu se na pobřeží poloostrova pohybují mezi 22-30°C, ale teplota vody v oceánu bývá jen 20-25°C.
Rybaří se obvykle z lodí a to na boso nebo v sandálech, v lehké košili nebo triku a krátkých kalhotech / bermudách. Vhodná je ochrana hlavy před sluncem - čepice s kšiltem a plátýnkem chránícím zátylek nebo klobouček, případně tenké rukavice proti slunci a samozřejmě brýle proti slunci.
Při větrném počasí poskytne ochranu před větrem a vodní tříští lehká bunda-větrovka a případně tenké dlouhé kalhoty.
Ubytování a strava
Základnou pro rybářské výpravy na pobřeží poloostrova Nicoya jsou pensiony nebo malé hotely rodinného typu v okolí písčitých pláží Brasilito, Nosara, Samara, Coyote, Carmen a Malpaís. Níže uvádíme příklady některých z nich.
El Rancho
Jednoduše, ale čistě a komfortně zařízený pension v turistickém centru Samara stojí asi 150 m od písčité pláže, obklopen dalšími pensiony, restauracemi a bary.
K dispozici jsou jednolůžkové a dvoulůžkové klimatizované pokoje s příslušenstvím (sprcha a WC), případně apartmá (2x pokoj, kuchyňský kout s vařičem a lednicí, sprcha, WC), zahrada s bazénem, restaurace, bar, relaxační koutek s hamakou. Možnost připojení k internetu prostřednictvím bezdrátové sítě (wi-fi).
Gecko Verde
Stylové bungalovy v tropickém parku s přístupem na svou vlastní pláž (cca 500 m přes les) se nacházejí ve velmi klidné poloze na úbočí zalesněné hory asi 3 km od turistického centra Samara.
K dispozici jsou dvoulůžkové klimatizované bungalovy s příslušenstvím (sprcha a WC), případně apartmá (2x pokoj, kuchyňský kout s vařičem a lednicí, sprcha, WC), zahrada s bazénem, recepce-bar. Přístup na vlastní oblázkovou pláž je po pěšině přes zalesněný kopec. Za odlivu jsou obnažené útesy, přes které je možné plavat za přílivu.
Pension Bahia
Malý pension se šesti pokoji, dvěma apartmá, barem a restaurací v klidné poloze přímo na pláži, 300 m od turistického centra obce Samara. V okolí jsou další pensiony. Pobřežní promenáda s restauracemi a bary nikterak neruší klid v pensionu Bahia, táhne se podél pláže 200-600 m od pensionu.
Apartmá a pokoje byly renovovány v roce 2021, jsou jednoduše, ale čistě zařízené.
V každém pokoji pro 2-3 osoby se nachází dvoulůžko a lůžko nebo dvě lůžka, sprcha a WC.
V apartmá pro 2-4 osoby jsou dva pokoje (v každém dvoulůžko), kuchyňský kout a koupelna. Apartmá v patře má hezký výhled na oceán a pláž.
Možnost připojení k internetu prostřednictvím bezdrátové sítě. Kuchař v restauraci je rybář, na požádání upraví i úlovky hostů pensionu.
Las Brisas
Malý hotel v klidné poloze přímo na pláži, 300 m od turistického centra obce Samara. V okolí Las Brisas jsou další pensiony, restaurace a bary.
K dispozici jsou jednoduše zařízené, ale čisté jednolůžkové a dvoulůžkové klimatizované pokoje s příslušenstvím (sprcha a WC), zahrada s bazénem, zastřešená terasa a bar. Možnost připojení k internetu prostřednictvím bezdrátové sítě.
Vila Loma Linda
Nadstandardně vybavená moderní vila na vlastním zalesněném pozemku o rozloze 5 hektarů nad pláží Samara. Vilu nechal v roce 2021 vybudovat nadšený rybář a majitel lodí Boston Whaler a Contender. Nádherný výhled na zalesněné údolí říčky, pobřeží a oceán. Nejbližší další pension a vesnice 1 km, velmi klidná poloha.
Hosté zde naleznou 6 klimatizovaných pokojů s koupelnou a teráskou. V každém pokoji jsou dvě lůžka nebo dvoulůžko, prostorná koupelna (sprcha, WC) a terasa s výhledem do údolí a na pláž.
Dále je ve vile k dispozici prostorný obývací pokoj s plně vybaveným kuchyňským koutem a přístupem na částečně zastřešenou terasu s grilem. Z terasy je přístup k bazénu s altánkem a panoramatickým výhledem.
Vhodné pro náročné zákazníky, kteří vyžadují soukromí, upřednostní klidnou polohu s výhledem a mají k dispozici auto pro dojíždění do restaurací (5 minut na pláž a do centra Samara).
Stravu mají rybáři zajištěnu formou polopenze (snídaně a oběd).
Snídaně se podávají v pensionech/hotelích ráno mezi 7.00-8.00 hodin.
Oběd formou balíčku včetně vody a nealkoholických nápojů mají rybáři na palubě rybářské lodě. Konzumace alkoholických nápojů je na palubě lodí zakázána.
Večer se hosté stravují individuálně v okolních restauracích, které nabízejí jídla mezinárodní kuchyně z místních surovin – ryb, mořských plodů, kuřat, vepřového a kvalitního hovězího. Běžná cena za večeři (hlavní chod) se pohybuje okolo 20 USD.
Nápoje (balená voda, limonády, pivo, víno a lihoviny) je možné zakoupit v místní samoobsluze nebo v pensionu za běžné evropské ceny (spíše levnější).
Doprava
Z Prahy nebo Vídně létá do San José celá řada spojů (doba letu celkem cca 12 hodin). Lety z Prahy a z Vídně jsou s přestupem.
Z letiště v San José následuje čtyřhodinový transfer autem nebo mikrobusem do pensionu na pobřeží.
Z pensionu dopraví rybáře do kotviště lodí personál v terénním automobilu (5 minut jízdy) nebo je možné jít pěšky po pláži.
Vstupní formality
Občané ČR a SR cestující do Kostariky musí mít cestovní pas platný ještě nejméně 6 měsíců po plánovaném datu návratu z Kostariky.
Při odletu z Kostariky se na letišti platí tzv. turistická karta (cca 20-30 USD / osobu).
Žádná očkování nejsou pro vstup do Kostariky povinná ani nutná (stav dne 1.8.2021).
Časový posun: -7 hodin oproti SEČ (když se v Kostarice obědvá, v Čechách už se večeří).
Úroveň cen a služeb v Kostarice odpovídá přibližně cenové úrovni v České nebo Slovenské republice, běžný platidlem je americký dolar. Silniční síť a infrastruktura v okolí měst a běžně navštěvovaných turistických center je velmi dobrá. Kostarika je jednou z nejbezpečnějších zemí na jih od USA.
Další aktivity
Návštěvníci Kostariky se mohou kromě rybářského programu věnovat i poznávání přírody, měst, obyvatel a historie této atraktivní země.
Pobřeží v okolí pensionů tvoří písčité pláže oddělené od sebe skalnatými útesy. Na celém poloostrově nestojí žádné velké hotely nebo města, na pobřeží navazuje pás tropického opadavého lesa. Vnitrozemí poloostrova je hornaté, většinou zalesněné, v údolích jsou pastviny. Mezi vesnicemi a podél pobřeží je velmi řídká síť silnic a cest, většina je prašných nebo štěrkových – ideální pro „objevné“ výpravy na horských kolech, terénních motorkách nebo autem s pohonem všech kol.
Rybářům často tvoří společnost fregatky, pelikáni, rackové, mořské želvy a velryby. V lese na pobřeží a nezřídka i přímo u hotelů jsou častými hosty opice (vřešťani) a leguáni. V některých řekách a porostech mangrovů žijí aligátoři a kajmani.
V průběhu rybářského programu je možné učinit pauzu na šnorchlování nebo koupání.
Cestovatelům, kteří chtějí rybářský pobyt kombinovat s poznáváním navštívené země, doporučujeme několikadenní okruh Kostarikou v pronajatém automobilu.
Mezi turisticky nejatraktivnějších místa patří: tropické pralesy, horské mlžné lesy, jezera a vodopády na úbočích vulkánů Miravalles, Tenorio-Arenal, Poás a Barva
kávovníkové, ovocnářské a zelinářské plantáže na úbočích hor a vulkánů
nejvyšší hora Kostariky a Národní park Cerro Chirripó (3820 m).
Koupání, šnorchlování a potápění je zpravidla zajímavější na pobřeží Tichého oceánu než na karibské straně pobřeží Kostariky. Jedny z nejkrásnějších pláží leží právě na poloostrově Nicoya.
Cestování po Kostarice je optimální v pronajatém autě – silniční síť je dobrá a Kostarika je jednou z nejbezpečnějších zemí na jih od USA.
Počasí
Ačkoli má většina vnitrozemí Kostariky tropický charakter, pobřeží poloostrova Nicoya se díky chladivému účinku mořského proudu od listopadu do dubna těší příjemnějšímu a suššímu klimatu. Teploty vzduchu se na pobřeží poloostrova pohybují mezi 22-30°C, ale teplota vody v oceánu bývá jen 20-25°C.
Rybaří se obvykle z lodí a to na boso nebo v sandálech, v lehké košili nebo triku a krátkých kalhotech / bermudách. Vhodná je ochrana hlavy před sluncem - čepice s kšiltem a plátýnkem chránícím zátylek nebo klobouček, případně tenké rukavice proti slunci a samozřejmě brýle proti slunci.
Při větrném počasí poskytne ochranu před větrem a vodní tříští lehká bunda-větrovka a případně tenké dlouhé kalhoty.
Vhodným oblečením pro výlety ve vnitrozemí jsou trekové sandály nebo lehké pohorky či jiná lehká sportovní obuv, lehká košile nebo triko, krátké kalhoty / bermudy, čepice s kšiltem a brýle chránící proti slunci.
Při výstupech na hory a sopky v nadmořských výškách nad 2.000 m se bez dlouhých kalhot, větrovky a pohorek neobejdete. Lehké pohorky nebo pevné sportovní boty, sportovní kalhoty a trika z rychleschnoucích materiálů a větrovka-pláštěnka jsou vhodné i pro delší treky v pralesích a horách.
Termíny a ceny
Termíny pobytů
Hlavní rybářská sezóna je od listopadu do dubna.
Nejoblíbenější jsou týdenní pobyty, ale je možné zajistit i kratší, případně delší rybářské výpravy nebo kombinaci rybaření a cestování po Kostarice.
Ceny
Cena za týdenní pobyt v pensionu El Rancho včetně rybářského programu je:
2.800 EUR za osobu ve skupině 2 osob
2.500 EUR za osobu ve skupině 3 osob
2.100 EUR za osobu ve skupině 4 osob
Výše uvedená cena zahrnuje:
- transfery z letiště San José do pensionu a zpět
- 8x nocleh ve dvoulůžkovém pokoji včetně snídaně
- obědy formou balíčku-sedviče a nápojů v průběhu rybolovu
- 6x celodenní rybolov s profesionálním rybářským průvodcem na standardní motorové lodi (počet osob na lodi dle výše uvedených cenových alternativ)
- transfery z místa ubytovaní na loviště a zpět
- zapůjčení vybavení pro hladinovou přívlač-popping, vertikální přívlač-jigging a trolling
Ceny nezahrnují:
- letenky do San José a zpět
- turistickou kartu/poplatek při odletu z Kostariky (20-30 USD / osobu)
- povolenky k rybolovu (30 USD / osobu)
- spropitné rybářskému průvodci a personálu rybářského pensionu – doporučená výše je cca 10-30 USD / rybáře / den a v pensionu 30-50 USD / osobu / týden
- vše, co není uvedeno v odstavci „Výše uvedená cena zahrnuje“
Další náklady – fakultativně je možné zajistit:
Letenky z Evropy do San José a zpět včetně letištních poplatků – od 20.000 Kč
Prodloužení pobytu včetně polopenze a rybaření o den – 350 Euro za osobu a den ve skupině 2-3 osob.
Obsazení celého pokoje jen jednou osobou – 30 Euro / osobu / den
Pronájem osobního automobilu velikostní třídy VW Polo/Škoda Fabia apod – 12.000 Kč / týden
Pronájem osobního automobilu SUV velikostní třídy Toyota RAV apod – 16.000 Kč / týden
Uvedené ceny pronájmů automobilů jsou včetně pojištění vozu CDW, místních poplatků, daní a 400 km na den pronájmu.
V místě pobytu se dále hradí:
- večeře a konzumace nápojů (na úrovni evropských cen)
- spropitné personálu a rybářským průvodcům (doporučená výše je cca 10-30 USD / rybáře / den a v pensionu 30-50 USD / osobu / týden).
Přesnou cenovou nabídku včetně letenek sdělíme na základě konkrétních požadavků zákazníka.
Je-li cena uvedena v cizí měně (USD, EUR apod), účtuje se cena v Kč dle aktuálního kurzu Komerční banky valuty prodej ke dni zpracování návrhu cestovní smlouvy, případně se tyto platby provádějí v místní měně v místě pobytu v závislosti na rozsahu čerpaných služeb.
Informace o rybaření a kvalitních rybářských revírech Kostariky včetně reportáží naleznete na internetových stránkách www.rybolov.com v sekci revíry-destinace / Amerika / Kostarika